Už jsem o tom příspěvek napsal. Do pivní soutěže jsem jej zařadil ... Ale zbylo mi ještě něco nepoužitých fotek, které ve mně vyvolávají ještě nepoužité asociace. A chci si zkrátka zasdílet.
Charitativní koncert České televize v přímém přenosu. Břevnovský klášter znám. No, znám ... Byl jsem tam párkrát. Ale televizní přímý přenos jsem ještě nezažil. A čas od času je třeba provětrat formální společenský oděv. Na koncerty podobného typu se ženou často nechodíme.
Na fotografii Tereziánský sál, kde se akce převážně odehrávala. Ale o technické části vysílání, to by byl další článek. Takže slepý ladič pián vlevo a obraz panovnice s malým budoucím Josefem II.
Mám rád, když se mi něco v hlavě propojí. Nenačítal jsem si historii zmíněného obrazu. Ale je to přeci jasné ... Josef II. oděn v uherském kroji. To vypovídá o tom, co je tam vyvedeno za výjev.
Zatímco Češi holdovali vzdorokráli Karlu Albrechtu Bavorskému, M.Terezie odjela do Pešti žádat o pomoc Uhry s malým synem na klíně. A Uhři jí pomoc poskytli. Tudíž je po zbytek své vlády bude protěžovat. Zatímco ke zrádným Čechům bude mít vztah rezervovaný a vlažný ...
Předpokládám, že laskavý čtenář zná alespoň obecně něco o válkách o dědictví rakouské ...
Úvodní slovo držela Jeho Milost pan arciopat Petr Siostrzonek. Rodák z Českého Těšína. Ano, M.Terezie o Slezsko přece přišla, kruh se uzavírá ...
Kdo by nás měl uvítat jiný, než pan arciopat? Je tam doma spolu s dalšími dvanácti benediktinskými mnichy.
Panu arciopatu je šedesát osm let. A už o berlích. Taky mě pár týdnů pobolívá koleno ... Jsem o deset let mladší. Arciopatství, arciopat ... Povýšeno k 1000. výročí existence. Formální akt, středověk. Předpoládám, že místní bazilika je také bazilikou maior ...Neověřuji.
Středověk ... Povyšování erbů, právo pečetit červeným voskem ... Copak si dneska také nepotrpíme na statusové záležitosti? Středověk neskončil, středověk trvá ... Jak se zpívá v jedné písni.
Arci ... Arcikrál. Král králů. To zní vznešeně. I pan papež je arcikněz. Sluha sluhů Božích. To nezní tak vnzešeně.
Opat. Aba. Otec. Arciopat je otec otců. Abatyše. Něco jako otcovka ... Podle mužatka. Jazyk je zvláštní entita.
Mimochodem, Josef II. benediktinské kláštěry jako neužitečné rušil. Ale ten Břevnovský ne. Kamarádil se s tehdejším opatem. I ten osvícený Josef věděl, co je protekce ...
To ve mně jeden arciopat vyvolal asociací ...
Na konceru vystupují hudebníci. Po jednom, po dvou, po tělesech ... Tohle je Hradišťan a Jiří Pavlica. To už je taky historie. Hradišťan vznikl v roce 1950. Pan Pavlica se narodil o tři roky později. To už mu je ... 71 let. Vypadá dobře. A zpívá mu to.
Prozradili na něj, že zrovna toho 1.12., kdy se koncert konal, měl narozeniny ... Vlastně proto jsem sem původně vložil tuhle fotku.
A když se nehrálo a přenášely se rozhovory z okolních sálů, civěl jsem na fresky na stropě a po zdech. Tohle je ta nejslavnější.
Benediktinský mnich složil slib, že nebude jíst maso. Byl pozván na hostinu a předložili mu tam pečeného páva ... Co dělat, aby neporušil slib a zároveň neurazil hostitel? Požehnal krmi ... A pečený páv odletěl. Má jedno křídlo obráceně.
Bazilika svaté Markéty Antiochejské a okolí ... Tam by se to fotilo, kdyby to mělo smysl ... Jaro, léto, podzim, zima ... Noc a den. Slunce, déšť, mlha, pošmourno ... Nasvícení ...
A co teprve vnitřek ...
A jednotlivé artefakty ...
Hm. Chtělo by to čas. Jednou ... Doufám, že neumřu dřív, než to "jednou" nastane. A pivo jsem si tam dal jen jedno. A žena už mě posílá něco dělat ... Ještě bych něco napsal ... Ale ...
!WINE
Mešní