[ENG/PT-BR] The financial balance between eating a lot and eating enough to satisfy yourself.

image.pngSource

image.png

In today's busy world, certainly one of the biggest villains in financial matters is the act of ordering food or indulging in the countless “fast food” options or different and extravagant dishes that we have available and that's okay, spending on this at one time or another, after all, we work to earn money so we can buy things that please us and make us happy and among these things is food.

Of course, we can analyze prices to look for the best option that fits our budget, even so, many people have a bad habit of showing off their food on social media, often paying an absurd price for something that gets a lot of comments and likes, but what about after? What does the wallet look like when we want to show something that we don't usually eat? We need to balance things and have the humility to choose what we like, but that doesn't complicate our financial situation later.

image.pngSource

Here in this example, we have two options that can compromise us financially, which is why we focus on the balance between quantity and quality:

  • We can order food several times, even if it is for cheaper prices, but in this case, the number of requests is huge, so what is cheap is expensive.
  • We can also focus on ordering or searching for different foods a few times, but, focusing on higher quality, it ends up being expensive anyway, after all, you order less, but the price is very high.

I emphasize again, everyone has their own way of living and I'm no one to say what you should spend your precious money on, but I believe it is necessary and super possible to balance everything I mentioned, between quantity and quality and still pay little. Therefore, I would like to share two moments in which I managed to pay cheaper and another in which I got really screwed with the price and food issues.

image.png

An Example of a Snack That Was Cheap

Me, my wife and my children really like pastries and so, usually on Sunday mornings we go out to eat pastries and well, we have a lot of options, whether in street markets or in pastry shops, it's almost a family routine for us to go out to eat. a good pastry. It turns out that generally the prices of these pastries are around R$12 ($2.45) to R$16 ($3.27) reais and remembering that we are 4 mouths, so in the minimum of cases everything costs R$48 ($9.80) more a soft drink costs around R$13 ($2.65), so we have R$61 ($12.46) reais for a (simple) snack with the family.

So, there was a time when a pastry shop opened and it had super affordable prices, due to an opening promotion, some more routine pastries, such as ham and cheese and chicken with catupiry were at a much lower price, costing R$7 ($1.43)! It was the pastry day in our lives, because in this case we bought 6 pastries which cost R$42 ($8.58), even with a soft drink it was much more affordable and everyone was able to eat a pastry and a half.

image.pngSource

This is just one example, but when we get out of the complacency and laziness of looking for a different place to eat, we may be able to get good prices and thus be able to achieve the feat of eating more and paying less, which is becoming more and more every day. rarer, let's face it, due to rising prices and taxes.

Of course you must ask yourself: “but, eating every Sunday, is it the same as eating too much?”, yes, it could be, but, the routine that I always try to maintain with my wife, is that from Monday to Friday, we let's focus on eating what we can buy in the supermarket and make at home, such as rice, beans, meat and pasta, because the amount we spend on this is much more affordable than ordering food through apps or going to other places almost everywhere the days of the week, so we leave more treats to buy on Saturday and Sunday.

image.png

The Saltiest Pizza I've Ever Eaten!

Ahhh, I can't forget that day, it was the day I paid for the most expensive pizza of my life, in addition to the almost shame I went through and the embarrassment that came afterwards. Just to give you an idea, we generally need 2 large pizzas (8 pieces) so that everyone can eat well and be satisfied. It turns out that on this day in question, our family went out with a couple of friends and their 2 children too and looking for a nice place to eat, we went to the shopping mall, which at that moment gave me a certain despair, after all, in shopping malls the value of things are usually much higher.

Ok, in the end we decided to go to a pizzeria and after we all sat down and got comfortable, we ordered the menu and to our surprise, a large pizza was exactly R$79.99 ($16.33). Man, I almost fell out of my chair, because R$80 ($16.34) is what I spend on 2 pizzas that we normally order, in the sector where I live, excluding the usual soda that we always buy to go with it. I think at that moment my eyes widened so much that I thought they were going to come out of my head. My wife looked at me with a look of astonishment that I think at that time we were in tune with our despair.

image.pngSource

Our couple of friends and their children were there in good spirits, I don't know if they were scared or if they were already used to this type of price, I just know that I started to sound and feel very restless, I didn't want to have to spend so much, but, there was no way out. There went R$160 ($32.67) on 2 large pizzas, plus soda and you know what was the saddest thing? I didn't feel anything incredible about this pizza, I don't know if it was because I wasn't really enjoying it, but I simply found the flavor as common as any other pizza.

That day was tense for me, I remember that I didn't even have the money to pay there at the time, neither in cash nor by debit, I had to use my credit card to avoid being embarrassed, anyway, why on earth would a pizza be so expensive? When we left, I couldn't stop thinking about the crazy thing I had done and all of this just showed me that it was necessary to be more cautious when it came to buying something to eat that didn't meet the price standards.

image.png

Conclusion

These are just two examples of many that we can cite in relation to this care with the amount you spend on food in relation to your source of income. As said, everyone has the right to spend on whatever they want, but, in my opinion, from the moment you spend horrendous money on food or other things you steal and then find yourself in financial distress, that is indeed wrong.

As in my example about the pizza that I shared, with the price of R$80 I can buy 2 large pizzas, which satisfy me and their quality is more than enough for me, why should I buy a single pizza so often for this amount of 80? It doesn't make sense, that would just be to waste something that I'm not and much less have: extra money and status in society, what's that for?

The lesson I can draw is that we must be controlled with this, when we have resources left or it is a special date to celebrate, we can open our wallets more, but, on a daily basis, in everyday life, I prefer to buy and eat the simplest foods possible, seeking a balance between saving money and eating well, so that later you don't end up in trouble due to a lack of money because you spend so much on food.

Thank you very much to everyone who donated a little of their time to read. Until next time guys!

sun_divisor.webp

image.pngFonte

image.png

Na correria que o mundo é na atualidade, com certeza um dos maiores vilões na questão financeira é o ato de pedir comida ou se deliciar com as inúmeras opções de “fast food” ou pratos diferenciados e extravagantes que temos disponíveis e tudo bem, gastar com isso uma vez ou outra, afinal, trabalhamos para ganhar dinheiro para justamente poder comprar coisas que nos agradam e nos fazem felizes e dentre estas coisas, está a alimentação.

Claro que podemos analisar os preços, para buscar a melhor opção que caiba no nosso orçamento, mesmo assim, muitas pessoas tem um péssimo habito de ostentar sua alimentação nas redes sociais, muitas vezes, pagando um preço absurdo por algo que renda muitos comentários e curtidas, mas e o depois? Como que fica a carteira quando queremos mostrar algo que não temos o costume de comer? É preciso equilibrar as coisas e ter a humildade de escolher aquilo que nos agrade, mas que não complique a nossa situação financeira depois.

image.pngFonte

Aqui neste exemplo, temos duas opções que podem nos comprometer financeiramente, por isso, o foco no equilíbrio entre quantidade e qualidade:

  • Podemos pedir comida várias vezes, mesmo que seja por preços mais baratos, mas, neste caso, a quantidade de solicitações é enorme, então, o barato sai caro.
  • Podemos também focar em solicitar ou buscar poucas vezes comidas diferenciadas, mas, focando em uma qualidade maior, acaba que sai caro do mesmo jeito, afinal, você pede menos, mas o preço é muito elevado.

Volto a frisar, cada um têm a sua maneira de viver e não sou ninguém para dizer com o que você deve gastar o seu precioso dinheiro, mas, acredito que seja necessário e super possível equilibrar tudo isso que comentei, entre a quantidade e qualidade e ainda pagar pouco. Por isso, gostaria de compartilhar dois momentos no qual consegui pagar mais barato e outro que me ferrei bonito com a questão preço e alimentação.

image.png

Um Exemplo de Lanche Que Saiu Barato

Eu, minha esposa e meus filhos gostamos muito de pastel e por isso, geralmente no domingo de manhã saímos para ir comer pastel e bem, temos muitas opções, seja nas feiras livres ou em próprias pastelarias, é quase que uma rotina familiar sairmos para comer um bom pastel. Acontece que geralmente os preços destes pastéis gira em torno de R$12 ($2,45) a R$16 ($3,27) reais e lembrando que somos 4 bocas, então no mínimo dos casos tudo sai a R$48 ($9,80) mais um refrigerante que sai por volta de R$13 ($2,65), então temos R$61 ($12,46) reais para um lanche (simples) com a família.

Então, teve uma vez que uma pastelaria foi inaugurada e ela estava com preços super em conta, por conta de promoção de abertura, alguns pasteis mais rotineiros, como presunto e queijo e frango com catupiry estavam em um valor bem abaixo, saindo por R$7 ($1,43)! Foi o dia do pastel na nossa vida, pois no caso compramos 6 pastéis que deram R$42 ($8,58), mesmo com um refrigerante saiu bem mais em conta e todos puderam comer um pastel e meio.

image.pngFonte

Este é apenas um exemplo, mas, quando saímos do comodismo e da preguiça de procurar um lugar diferente para comer, pode ser que consigamos bons preços e assim, conseguimos realizar o feito de comer mais e pagar menos, o que têm si tornado cada dia mais raro, convenhamos, por conta do aumento de preços e impostos.

Claro que você deve se perguntar: “mas, comer todo domingo, é o mesmo que comer demais não?”, sim, poderia ser, mas, a rotina que tento sempre manter com a minha esposa, é que de segunda a sexta, nós foquemos em comer aquilo que podemos comprar no supermercado e fazer em casa, como arroz, feijão, carne e macarrão, porque o valor que gastamos em cima disso, sai muito mais em conta do que pedir comida por aplicativos ou ir em outros lugares quase todos os dias da semana, por isso, as guloseimas deixamos mais para comprar no sábado e domingo.

image.png

A Pizza Mais Salgada Que Comi!

Ahhh, esse dia não tem como esquecer, foi o dia em que paguei a pizza mais cara da minha vida, além da quase vergonha que passei e do aperto que veio depois. Apenas para se ter uma ideia, precisamos geralmente de 2 pizzas grandes (8 pedaços) para que todos possam comer bem e se satisfazer. Acontece que neste dia em questão, saímos nossa família com um casal de amigos e seus 2 filhos também e buscando um lugar legal para comer, fomos para o shopping, o que naquele momento me gerou um certo desespero, afinal, em shoppings o valor das coisas costuma ser bem mais alto.

Ok, no fim das contas decidimos ir em uma pizzaria e depois que todos sentamos e nos acomodamos, pedimos o cardápio e para a nossa surpresa, uma pizza grande era exatos R$79,99 ($16,33). Cara, quase cai da cadeira, porque R$80 ($16,34) é o que eu gasto em 2 pizzas que normalmente pedimos, no próprio setor onde moro, isso tirando o refrigerante de sempre que compramos para acompanhar. Acho que naquele momento arregalei tanto meus olhos que achei que eles iriam sair da minha cabeça. Minha esposa olhou para mim com uma cara de espanto que acho que naquela hora estávamos em sintonia com o nosso desespero.

image.pngFonte

Nosso casal de amigos e seus filhos, estavam ali de boa, não sei se eles se assustaram ou se já estavam acostumados com este tipo de valor, só sei que comecei a soar e ficar bem inquieto, não queria ter que gastar tanto, mas, não tinha saída. Lá se foi R$160 ($32,67) em 2 pizzas grandes, mais o refrigerante e sabe o que era o mais triste? Não senti nada de incrível nessa pizza, não sei se foi porque não estava curtindo muito, mas, simplesmente achei o sabor tão comum como qualquer outra pizza.

Esse dia foi tenso para mim, lembro que nem tinha o dinheiro para pagar ali no momento, nem em espécie e nem no débito, tive que passar no cartão de crédito para não passar vergonha, enfim, por que diabos uma pizza seria tão cara? Quando viemos embora, eu não conseguia parar de pensar na loucura que havia feito e tudo isso só me mostrou ser necessário ter mais cautela quando o assunto é comprar alguma coisa para comer que foge dos padrões de preço.

image.png

Conclusão

Estes são apenas dois exemplos de muitos que podemos citar em relação a esse cuidado com o valor que você gasta com a alimentação em relação a sua fonte de renda. Como dito, todo mundo tem o seu direito de gastar com o que quiser, mas, na minha opinião, a partir do momento em que você gasta horrores com alimentação ou outras coisas que furteis e depois fica passando aperto financeiro, isso, sim, é errado.

Como no meu exemplo sobre a pizza que compartilhei, com o valor de R$ 80 consigo comprar 2 pizzas grandes, que me satisfazem e sua qualidade para mim é mais que suficiente, por que eu deveria comprar com tanta frequência uma única pizza por este valor de 80? Não faz sentido, isso seria apenas para esbanjar algo que não sou e muito menos tenho: dinheiro sobrando e status perante a sociedade, para que isso?

A lição que posso tirar é que devemos ser controlados com isso, quando tiver recursos sobrando ou for uma data especial para comemorar, podemos abrir mais a carteira, mas, no dia a dia, no cotidiano, prefiro comprar e comer os alimentos mais simples possíveis, buscando o equilíbrio entre economizar e comer bem, para que depois não fique passando apuros com a falta de dinheiro por gastar tanto com alimentação.

Muito obrigado a todos que doaram um pouco do seu tempo para ler. Até a próxima pessoal!

image.png

banner_hiver_br_01.png

Delegate your HP to the hive-br.voter account and earn Hive daily!

🔹 Follow our Curation Trail and don't miss voting! 🔹

Image Credit: Banner created by me in Canva

Posted Using InLeo Alpha

0.55575953 BEE
9 comments

Obrigado por promover a comunidade Hive-BR em suas postagens.

Vamos seguir fortalecendo a Hive

Metade das recompensas dessa resposta serão destinadas ao autor do post.

Vote no @perfilbrasil para Testemunha Hive.

0E-8 BEE

pixresteemer_incognito_angel_mini.png
Bang, I did it again... I just rehived your post!
Week 184 of my contest just started...you can now check the winners of the previous week!
15

0E-8 BEE

sua historia me lembrou tb uma pizza que gastei o mesmo kkk quase morri, e nao era tudo isso!!
!hug

0E-8 BEE

Dear @shiftrox, you just got hugged.
I sent 1.0 HUG on behalf of @gwajnberg.
(1/2)

0E-8 BEE

Mano kkkkk ainda bem que existe cartão de credito porque senão eu ia ter q lavar prato pra pagar, quando eu vi que so uma pizza grande era 80 eu fico tipo: "que merda eh essa?" Achei que era pegadinha do Faustão kkkkk porque é um absurdo esse valor

0E-8 BEE

At times, people do spend excessively on things that doesn't matter when they can get twice the thing for the same price or a cheaper price.

The pizza is really a good one and it's good that the quality is top notch..

Thank you for sharing

0E-8 BEE

It's all a question of balance, I'd rather buy two items of medium to high quality than just buy something that they say is incredible and then I go to try it on and it's actually normal, that would be very bad. I'm very controlled when it comes to this, I only splurge on the most incredible and unique moments 😀

0E-8 BEE

Its amazing to be controlled because it's helps plan and economize at the same time while providing the same nutritional requirements.

0E-8 BEE

Eu amo pastel, mas evito comer mesmo que só aos fim de semana. Aqui o preço varia de 3 a 5 reais. E em relação a Pizza também estou evitando, hehehe! Pizza cara essa Shiftrox!

0E-8 BEE

Rapaz o pastel aqui a gente costuma ir em uma pastelaria mesmo, ai no caso eh 12 reais para cima, acredito que o da feira é mais barato, mas como geralmente vou com meus filhos, prefiro pagar um pouco mais caro para ter segurança e conforto para nós.

E sobre a pizza kkkk, quase morri no dia de vergonha e susto xD

0E-8 BEE

Yay! 🤗
Your content has been boosted with Ecency Points, by @shiftrox.
Use Ecency daily to boost your growth on platform!

Support Ecency
Vote for new Proposal
Delegate HP and earn more

0E-8 BEE

Nossa cara eu passei por isso recentemente!
Estavamos em viagem e pensando onde comer, quando resolvemos ir numa pizzaria.
Foi a mesma coisa! Uma pizza grande que nem era tão grande saia por R$89 os sabores comuns e tinha até de R$120 sabores especiais. Como pedimos duas, tive de pegar uma grande e uma pequena para não ficar tão absurdo.
Como pode o mundo ser tão inacessível pra gente!
!WINE

0E-8 BEE

Yeah bro, it's absurd that some foods, even more fast food or as we say "this crap" are so expensive, it's crazy. It's very expensive to eat these things and people often struggle with their bills just to maintain this high standard. Thanks for your comment!

0E-8 BEE

Eu tava tão maluco no dia que te respondi em inglês kkkkkk

0E-8 BEE

eu vi e pensei... vish o cara ta doidão !LOL

0E-8 BEE

Food prices have gone up but salaries aren't increasing which is a problem in many countries. It's always the balance that helps save us from financial trouble down the line. Just like you said, it's good to eat fancy sparingly. And sometimes simple eating can be quite healthy too, so it's a win-win.

0E-8 BEE

Unfortunately, this is what people's lives are marked by: taxes, rising prices and salaries buying less and less - it's kind of inversely proportional. I remember that in the past the price of two large pizzas (as I gave as an example here in the post) would buy about 3 pizzas, but with the price always going up, we're increasingly reducing what we can buy.

As it is, soon I won't be able to buy more than just 1 pizza =/

Thanks for commenting!

0E-8 BEE

Congratulations on your award as Hive Learner Author of the Week!

90559B64-8051-4EA9-8811-141E38846D13.jpeg
#cutecurator
#bloom

0E-8 BEE

Thank you very much! It was a great competition and everyone did their best! I'm ready for the next opportunity 😁

!LUV

0.00019181 BEE

@shiftrox sent you LUV 🙂 (1/4)

Made with LUV by crrdlx

0E-8 BEE