Výstava, na které jsem se málem potkal s @rostik924 ... Ale nakonec to nevyšlo. Co se dá napsat o výstavě knih, aby to vůbec někoho zajímalo? To je výzva!
Knihy se dají použít k ledasčemu. Například jako zátěž, lze z nich vytvořit umělecké dílo. Ale jejich konvenční použití je takové fádní. Prostě si je vezmete a čtete.
No a Svět knihy, to jsou převážně regály s knihami. Mezi nimi chodí lidé, otevírají knihy, čtou si v nich a pak je buď koupí nebo ne. Tak jistě. Sem tam autorské čtení, autogramiáda, přednáška a další doprovodné akce ...
Upřímně, smyslem akce pro mě nebyly knihy, ale společně trávený čas se synem. V pátek jsem se s ním vydal do IKEA na večeři, povídlai jsme si čtyři hodiny. V neděli jsme strávili v rozhovoru asi tři ... Dokud vyhledává moji společnost, tak tu pro něj jsem. A když jsme dostali zadarmo lístky ...
Taky jsme se prošli. Nevypadá to, že by práce na centrálním výstavištním pavilonu finišovaly. Ostatně, tam je rozkopané a rozestavěné prakticky všechno. Od nádraží Holešovice Bubny a Buštěhradské dráhy po Výstaviště a ...
... planetárium. To je také zavřené. Tam jsme chodili se synem často. Mám tam kamaráda za zaměstnance ...
Celý život žiju v Praze. S mnoha místy tu spojené vzpomínky. Například při návštěvě Marodlova panoramatu bitvy u Lipan babičce praskl bércový vřed. Skupina německých turistů čvachtala v babiččině krvi a říkala něco v tom smyslu :"So naturalistich ..." Ale to všechno synovi předat nedokážu. A už vidíte první čtenářku, která vyšla z veletrhu. Štastná to žena.
A hurá mezi knihy! V sále jednotlivých spisovatelů se konají doprovodné akce, zpravidla přednášky o nich. Jinde vystavují jednotlivá nakladatelství, instituce a autoři.
Od zadu. Jsem si myslel, že mu tu raklamy vynášejí víc. A on zatím musí psát knihy a prodávat je.
Tady mě zaujalo řazení institucí. Pražské arcibiskupctví a Muslimská obec v Praze byly odděleny.
Našel jsem hned tři stánky s čínskými knihami. Bez překladů, prosím. Myslí so v Číně, že tu všichni čteme čínsky? Rozhodně se tu snaží získat vliv. Začíná to kulturou ... Víc knih o pandách jsem tam ale nepotkal.
Tak jasně. Krakonoš je asi nejčastějším knižním tématem. Nebo ne?
Nevím, co tam psali, ale název je vtipný. A název často prodává knihu.
Zdá se, že autorka se v názvech našla.
Nic není starší než včerejší noviny ... Vím, že všechny možné redakce mají dopředu připravené nekrology na velikány, u kterých je to aktuální. Existují i za tím účelem předpřivené knihy?
Tohle je vždycky návštěvnicky atraktivní.
Ve skutečnosti to ale v tom 15.století byla práce daleko namáhavější a špinavější.
Doprovodné akce se samozřejmě netýkaly jen literatury.
Na některých akcích byl zájem málo hojný.
No, poslední den veletrhu. Počasí celkem chladné. Co byste taky čekali?
Proti gustu žádný dišputát ... Někoho zajímají mašinky, jiného fotbal, další má rád obrazy, někdo zase vdolky ... Je fajn si zkoušet něco nového. Tohle byl první synův Svět knihy. Taky jsem kdysi byli na hokeji. Právě jen jednou. Syn nejevil zájem, že by to chtěl vidět i napřesrok. Ale viděl, o co jde. Já jsem spokojen.
Mládež se většinou soustřeďovala zde. Syn strávil asi hodinu nad odbornou archeologickou publikací o Velké Moravě. V angličtině. Říkal, že si zas rozšířil obzor. Takže dobrý...
No, ono nevím jak by to případné setkání proběhlo. Dcera když viděla že mám foťák, tak si mne hned zabrala coby osobního fotografa. Takže křest její knížky, jednou byla jako kmotra a jedna beseda o stylu a psaní a knihach Stephena Kinga. Ona totiž píše v jeho žánrové kategorii. Už čtvrtá kniha a druhá co jí vydal Luxor. A první už v pevné vazbě. Název Slepé cesty.
Ale bylo docela zajímavé zblízka pozorovat komunitu spisovatelů. Tak trochu mi to připomíná ty výše postavené Hiveány. Skupina lidí žijící uvnitř své buliny, která nemá moc představu o životě běžných lidiček mimo ni. Festival, který si jakoby spidśovatelé udělali sami pro sebe. Lidi kolem je moc nezajímají.
Takže jsem měl dost napilno.
Kateřina Surmanová? Proklikal jsem si recenze na https://www.databazeknih.cz/autori/katerina-surmanova-146241 , asi je dobrá 😁
Tak prodává se docela dost. I když já od doby co existuje audio, tak si kupuju audio nahrávky. I když Katka se trošku zlobí, že je z toho menší zisk. Ale knížky kupuje partnerka. Ono druhou a třetí knížku ,,Zvedá se vítr" a ,,Tři sekery" nečetl Jiří Vyorálek. Hodně dobrý. A na první ,,Šepot z lesa" už jsou prodané i práva na film. Jenže film, to je běh na hodně dlouhou trať
View more
Podle starého židovského vtipu, který jsi prezentoval minule, to může být úplně obráceně.
Reklamy mu vydělají tolik, že má čas psát knihy a dokonce je sám prodávat a prezentovat.
Já se považuju téměř za knihomola, ale papírovou knihu jsem nečetl, no, možná už deset let. (Myslím tím beletriii.)
A mám zkušenost s tím, když člověk získá v pozůstalosti několik set knih, většinou z první republiky. Pro současného čtenáře nestravitelné, nechce to ani antikvariát, ani knihovna, ani online tržiště… a doma to překáží.…a sypat knihy do tříděného odpadu je takové – nekulturní…
Stále mám tendenci dát ti hlas. Pak si všimnu že to máš škrtnuté. No co naděláš.
Knihu jsem neměl v ruce ani nepamatuji