Jídla člověku prospěšná

avatar

Existují témata, která u nás nechávají většinu lidí chladnými. V našem rybníčkuje to je třeba politika. Máme tu celkem podobné názory, tak jakápak diskuse?

A pak jsou i témata, která nadzvedávají ze židle. A to je například jídlo. Není divu. Kuchařky, kalednáře s recepty, kuchařské show v TV... To jsou zaručené kasovní trháky. Svět to chce, svět to dostává.

Které jídlo je tedy tělu prospěšné a které mu naopak škodí? Prospěšné je to, co je co možná nejblíže Bohu. Tedy ptactvo nebeské. A samozřejmě, že orel doletí výš než skřivan a skřivan výš než domácí husa... A tvorové žijící pod zemí? Pozor na ně! Kdo ví, jsou-li tvorové! Nejsou to pekelné stvrůry a netvoři?

S plodinami se to má stejně. Co roste na stromech, je nejlepší. Co roste při zemi, je také k jídlu. Ale co roste pod zemí... Kdopak by jedl brambory?! Evidentní ďábelskost!

V moři i řekách to funguje obdobně. Čím blíže hladině, tím lépe. Co leze po dně... Mořské plody... Pro chudinu. Zato ryby vyskakující nad hladinu...

Budiž. Tohle je středověké pojetí stravy. Od 16.století se nám začíná prosazovat VĚDECKÝ PŘÍSTUP. A od osvíceného 18.století už převládá. I když sedláci raději umírají hlady, než aby vzali do úst brambor...

Ale vezměme si už nějaké opravdu moderní století. Třeba dvacáté. V něm jsem prožil většinu svého života. Na jeho začátku už má medicína k dispozici anestezii, rentgen, injekční stříkačku, má ponětí o bakteriích, asepsi a antisepsi... Ve druhé dekádě jsou objeveny krevní skupiny a chirurgové se pouštějí do dříve nemyslitelných operací. Djó, věda...

Homosexualita už není považována za smrtelný hřích, ale za nemravnou výstřednost hodnou kriminalizace. Děti jsou nuceny spát na zádech, s rukama na peřině, někdy v rukavicích. Není snad sporu o tom, že onanie těžce postihuje zejména nervový systém a mozek.

Na kašel se předepisuje kokain. Lékařské knihy zapovídají sex mužům starším čtyřiceti let a ženám nad třicet pět let. Nejen, že je to směšné a pošetilé, ale také to ohrožuje zdraví. Djó, věda...

Když jsem se narodil, je nejprogresivnější lékařskou metodou lobotomie. Na všechno se předepisují antibiotika. Slepé střevo se odoperovává téměř preventivně. Kouří všichni a všude. Pomáhá to se soustředit a přemýšlet, uklidňuje a snad se po tom i hubne. Skoro každý umělec má svůj lékový koktejlek, po kterém jej jímá inspiraci. Koktejlky se rozšiřují mezi veřejnost.

K léčení duševních poruch se zkouší LSD. Moderní jsou také elektrošoky. Postupně nahrazují skotské střiky při léčbě choromyslných... Vypuká sexuální revoluce. Frčí hormonální antikoncepce a potraty už jsou také dovoleny, když Vám ho schválí komise národního výboru. Djó, věda...

Vzpomínám si, že v letech devadesátých, po revoluci, k nám vtrhla moderní racionální výživa. A anabolika. Moderní životní styl zkrátka. Nedoporučují se vejce, rostlinný tuk je považován za zdravější než živočišný. Objevují se nejrůznější diety, potravinové doplňky... Djó, věda.

Za zájmem jsem si četl diskusi pod @godfish -ovým článkem o stravování Čechů. Vůbec nechci být jedovatý, nebo s napsaným polemizovat nebo dokonce nesouhlasit. Představuje se tam současný stupeň našeho poznání o výživě a o světě.

Pojem Národní stravovací obrození, nebo jak to přesně @godfish formuluje, se mi líbí. Po dlouhé době uchopitelný slogan, který by se mohl dostat i do politického programu nějaké strany. Něco jako Šance pro tři miliony... Mohou si to vzít za své nacionalisté i světoobčané, levice a pravice, pokud ještě existují.

Nebo by kolem toho hesla mohla vzniknout i nová strana... Ještě přidat udržitelné hospodaření, zalesňování, ekologické zemědělství, využití obnovitelných zdrojů, šetrnost ke zdrojům, školství jako absolutní prioritu...

Ono to vypadá, že si dělám srandu. Ale není to nakonec docela konzistentní program? Zpátky k osvědčeným tradicím, které se ukazují být nejlepší i pro 21.století!

Ale zpátky k tématu výživy. Jak se ale na ni budou dívat lidé za dvacet, sto, pět set let? Co si o nás budou myslet? Budou se divit, že se v naší době prodával alkohol? Že se dokonce směl konzumovat na speciálních místech? Jistě, nebudou hodnotit jen naši výžiu a životní styl. Nedovedli jsme si poradit s epidemiemi, hladem, negramotností. Vedli jsme války...

Že jsme z jejich pohledu třeba i jedli blbě, to bude jen třešnička na dortu kritiky. Jaké nové objevy nás asi čekají na poli medicíny a zdravé výživy? Co z našeho současného poznání bude překonáno? Pokud tedy naše planeta a civilizace tak dlouho vydrží...



0
0
0.000
24 comments
avatar

Zajímavé a vedoucí k zamyšlení. Bohužel bez aktuální spontánní reakce.
A to ses ni zbla nedotkl býť okraje této problematiky. Kde jsou kulturní a zeměpisné rozdíly. To by bylo polemik a témat....

0
0
0.000
avatar

Plánuju napsat sérii článků na tohle téma. 1. Strava a náboženství, 2. Rozmnožit se a umřít, 3. Kolik let nám Pánbu nadělil, 4. Nejzdravější je spokojenost...

0
0
0.000
avatar

Nejzdravější je spokojenost. To zní zajímavě. A pravdivě.
Těším se.
Ps, převod stále nic.

0
0
0.000
avatar

Ono nikdy nevyjde všechno. Tím odpovídám na dvě věci současně.

0
0
0.000
avatar

Nu, ten alkohol... Třeba WHO už delší dobu deklaruje, že jakékoli zmiňované příznivé účinky nevyváží jeho negativa, a tak doporučuje nekonzumovat ho vůbec.

Nicméně chápu. Pojďme si třeba za dvacet let říci, jestli se náhodou neukáže, že ta proklínaná éčka byla naopak zdraví prospěšná. Že na té šunce byl ve skutečnosti průšvih maso, ne ta praganda, sorbany draselný a sodný, trifosforečnany draselný a sodný nebo barviva. Šunka nejvyšší jakosti by tak správně měla mít nanejvýš třicet procent masa, o zbytek se postará směs všeho možného. A že nejlepší polévka jsou instantní nudle, které bychom měli jíst denně alespoň třikrát. Když v čokoládě nenahradí kakaové máslo palmovým tukem, není to ono. A tak dále.

0
0
0.000
avatar

Třeba se konečně vynaleznou Amarouny... Budou se vyrábět průmyslově z odpadu z městských čističek a prodávat posypané DDT na posílení imunity.

Anebo... Lidské mozky budou přehrány na nějakou neuronovou strukturu Centrálního mozku lidstva, kde si bude každé vědomí žít svůj věčný život nesvázaný s realitou...

Za dvacet let si to ale už neřekneme. Já ještě umřu v tom starém světě. Ten nový čeká jen Tebe.

0
0
0.000
avatar

Věř nebo ne, Amarouny jsem si musel vygooglit :)

Když myslíš... On to stále ještě nebude žádný vysoký věk. Nebo by nebyl.

0
0
0.000
avatar

Já jsem Návštěvníky taky neviděl. Ale za mě to slovo doslova zlidovělo. Teď už zase zjevně upadlo v zapomění.

Jářku, uvidíme. Co a jak bude.

Přes weekend hodlám dost psát. Taková pracovní terapie.

0
0
0.000
avatar

No, jo... Mladík, no... 😉 Naše děti taky amarouny neznají...😉

0
0
0.000
avatar

Tak ještě abyste se s nimi o ně dělili, že ;)

0
0
0.000
avatar

Zrovna WHO je organizace, které bych nevěřil ani pozdrav...

Takže já klidně pojedu kvalitní alkohol v rozumné míře dál 😉

0
0
0.000
avatar

To já samozřejmě taky :) Ale je třeba si přiznat, že zdravotní benefity jsou mýtus, jen to prostě chutná. Tedy když se to umí vydestilovat nebo vykvasit, jinak je to jen zabiják mozkových buněk bez přidané hodnoty :)

0
0
0.000
avatar

Co je a co není mýtus... Neber mi iluze prosím 😉

0
0
0.000
avatar

V tom případě snad jen: Na zdraví!

0
0
0.000
avatar

Resveratrol. Nebo tak nějak. Měl by ve víně negativní účinky vyvážit a určitě lepší než voda v oblastech s horší hygienou.

0
0
0.000
avatar

Jako že když tohle nasypeš do vína, je pak lepší než voda? Alespoň v oblastech, kde jsou problémy s její kvalitou? Jako že by pak lidé místo 2-4 litrů vody, třebas převařené, měli za den vypít stejné množství vína s tímhle?

0
0
0.000
avatar

Ne, je tam přirozeně. Zda má smysl ho uměle doplňovat není jasné. Viděl jsem to na TedX Talku.

Porovnával bych to spíše s nepřevařenou a znečištěnou vodou (středověk) a určitě ne v takovém množství. I ředěný alkohol dezinfikuje.

Resveratrol is a polyphenolic compound found in grape and red wine that has been shown to have potential neuroprotective effects in preclinical models and some clinical evidence. It has been shown to attenuate cognitive impairment

Zdroj textu ↑

0
0
0.000
avatar

To je ale poměrně vágní formulace :) jsem teď jen na mobilu, každopádně v konverzaci výše je odkaz na letošní článek WHO, kde zazní tvrzení, že žádné pozitivní dopady konzumace alkoholických nápojů nevyváží ty negativní. Nicméně existuje i nealko víno, a pokud tahle látka není vedlejším produktem alkoholického kvašení, mohlo by to být zajímavé.

0
0
0.000
avatar

Je z kvašení. Měl by podporovat neurogenezi (produkci nových neuronů), a tak vyvážit efekt alkoholu na hlavu. Jestli i na játra, nevím, ale ty jsou poměrně odolné a několik skleniček je neodstaví.

Ještě mě napadlo po kvašení odpařit alkohol a udělat teplé víno či punč, ale tepelně stabilní to není.

Být někde v třeba Kongu, určitě bych si víno dal - skleničku ráno, skleničku večer. U nás to smysl nemá, ale ve středověku věřím, že pivo > voda platilo.

0
0
0.000
avatar

No já jsem teda tu studii jenom prolétl, ale tam podávali čistě resrevatrol v tabletách/kapslích ne? Izolovaně bez alkoholu. Takže stále je to otázka, jestli ty negativní účinky alkoholu vyváží?

Tak nějak taky předpokládám, že to bude o kvalitě toho vína, množství a pak taky o tom, jestli je je tam toho Resrevatrolu opravdu tolik, aby měl nějakej signifikantní (pozitivní) impact.

0
0
0.000
avatar

Koukám že boost vyšel....
Aspoň něco, když se ta transakce zasekla v časoprostoru.
:-D

0
0
0.000