Transport GZM want to open "Chrome"

image.png

Każdy z Was ma coś, co go czasem wkurza, trafiło i na mnie. Doznałem stresu technologicznego, który mógł mnie doprowadzić do zapłaty opłaty manipulacyjnej w przypadku kontroli biletów. Ale po krótce, zapomniałem z pracy karty miejskiej funkcjonującej w ZTM Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dotychczas (w związku z problemem opisanym poniżej) pomimo, że mam zainstalowaną aplikację TransportGZM, kupowałem bilet logując się poprzez przeglądarkową wersję aplikacji a w przypadku kontroli biletów posługiwałem się kartą (wersja web aplikacji z jakichś przyczyn nie pozwala na wylegitymowanie się znakiem legitymacyjnym.

Pech chciał, że feralnego dnia zapomniałem z pracy karty miejskiej i w nieświadomości wróciłem do domu. Rano zaś niestety ujawniłem ten brak i zwyczajnie jazda na półgapę powodowałaby u mnie niepotrzebny stres. Stres ten w ogóle nie wystąpił gdyby aplikacja TransportGZM działała i nie kazała mi instalować przeglądarki Google Chrome. Nie lubię stresu i nie lubię złości, dlatego postanowiłem spróbować coś zmienić. Stąd moje poniższe pismo:

Wezwanie do usunięcia naruszenia prawa – praktyka umów wiązanych (tying)

Do:
Zarząd Transportu Metropolitalnego
ul. Barbary 21A
40-053 Katowice
e-mail: [email protected]


Dotyczy: Wezwania do usunięcia bezprawnej praktyki uzależniania dostępu do aplikacji m2go od instalacji przeglądarki Google Chrome (naruszenie zakazu umów wiązanych)

Szanowni Państwo,

w związku z funkcjonowaniem aplikacji m2go, stanowiącej element systemu sprzedaży i kontroli biletów komunikacji publicznej ZTM w ramach aplikacji TranspotGZM, wzywam do niezwłocznego usunięcia bezprawnej praktyki polegającej na uzależnianiu możliwości zalogowania się do aplikacji od uprzedniego zainstalowania przeglądarki Google Chrome.

Na urządzeniu mobilnym z systemem Android 15 (ColorOS 15, OnePlus 11) użytkownik Państwa aplikacji posiadam zainstalowaną i ustawioną jako domyślną przeglądarkę Brave (opartą na silniku Chromium, w pełni zgodną z OAuth2 oraz WebView). Mimo to aplikacja m2go uniemożliwia skorzystanie z jakiejkolwiek przeglądarki innej niż Chrome i wymusza jej instalację poprzez automatyczne przekierowanie bezpośrednio do sklepu Google Play. Stanowi to praktykę niedozwolonej sprzedaży wiązanej, dla której brak jest technicznego lub prawnego uzasadnienia.


Podstawa prawna – zakaz umów wiązanych

Zastosowana przez ZTM praktyka narusza:

  • art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, który zakazuje uzależniania zawarcia umowy od przyjęcia przez drugą stronę świadczenia niepozostającego w związku z przedmiotem umowy,
  • art. 102 lit. d Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), który zakazuje nadużywania pozycji dominującej w postaci wiązania produktów lub usług,
  • art. 3 pkt 19 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne,
  • oraz potencjalnie art. 24 ust. 2 pkt 1 u.o.k.k., gdyż stanowi to praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

ZTM, jako jedyny operator metropolitalnej aplikacji biletowej, posiada pozycję monopolistyczną w zakresie cyfrowego dostępu do usług przewozowych w GZM. Wymuszanie zainstalowania aplikacji osoby trzeciej (Google Chrome) jako warunku korzystania z usługi publicznej stanowi nadużycie tej pozycji. ograniczanie dostępu do aplikacji wyłącznie do użytkowników Google Chrome narusza konkretny wymóg ustawowy, o którym mowa wyżej.

Brak neutralności technologicznej prowadzi do:

  • dyskryminacji użytkowników korzystających z innych technologii (jak w moim przypadku),

  • ograniczenia konkurencji na rynku aplikacji i przeglądarek,

  • uzależnienia obywateli od jednego dostawcy , co jest sprzeczne z interesem publicznym

Przedstawiona przeze mnie sytuacja wydaje się kuriozalna mając na klasę uwadze dewelopera oraz wielkość zamówienia publicznego, w ramach jakiego została ona wykonana.


Uzasadnienie techniczne – naruszenie neutralności technologicznej Androida

Na gruncie technicznym:

  • system Android (ColorOS 15) umożliwia użytkownikowi swobodny wybór przeglądarki domyślnej zgodnej ze standardami WebView/OAuth2,
  • aplikacja m2go jawnie odwołuje się do pakietu com.android.chrome zamiast do ogólnego Intent.ACTION_VIEW, co omija systemowy wybór użytkownika i sztucznie ogranicza możliwość logowania,
  • aplikacja nie umożliwia zalogowania się w żaden inny sposób (np. przez WebView), nawet przy zainstalowanych pełnych usługach Google Play,
  • działanie to nie ma technicznego uzasadnienia i stanowi nienależną preferencję dla jednej konkretnej aplikacji komercyjnej (Google Chrome).

Żądanie

Wzywam Zarząd Transportu Metropolitalnego do:

  1. Niezwłocznego usunięcia przymusu instalacji przeglądarki Google Chrome z aplikacji m2go i zapewnienia zgodności z ustawieniami domyślnymi systemu Android (tzn. obsługi Intent.ACTION_VIEW bez jawnego wskazania pakietu com.android.chrome).

  2. Umożliwienia logowania się do aplikacji m2go przy użyciu dowolnej przeglądarki zgodnej ze standardem OAuth2.0 – w szczególności na urządzeniach mobilnych z poprawnie skonfigurowanym systemem i zainstalowanym GMS.

  3. Złożenia pisemnej odpowiedzi w terminie 14 dni, czy i kiedy planują Państwo aktualizację aplikacji eliminującą opisane ograniczenie.

W przypadku braku odpowiedzi lub odmowy usunięcia naruszenia, zastrzegam sobie prawo do:

  • złożenia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK),
  • zawiadomienia Urzędu Ochrony Danych Osobowych (UODO), jeżeli sposób przetwarzania danych logowania narusza zasadę minimalizacji oraz dobrowolności zgody.

Z poważaniem,

signal-2025-07-08-132424.jpeg

signal-2025-07-08-132528.jpeg

0.03343282 BEE
0 comments